RCS – Czym właściwie jest następca SMS?

R

RCS (Rich Communication Services) to nowy standard komunikacji dla urządzeń mobilnych, który uważany jest za następcę wiadomości SMS – standardu ciągle powszechnie wykorzystywanego w telefonach komórkowych, mimo swojej leciwości i licznych ograniczeń.

RCS ograniczeń tych jest pozbawiony, będąc bardziej dostosowanym do bieżących zapotrzebowań ludzi, pozwalając im poza krótkimi komunikatami tekstowymi wysyłać także pliki multimedialne, czy tworzyć konwersacje grupowe. Mimo, iż jest następcą SMS, bardziej przypomina współczesne komunikatory typu Messenger czy WhatsUp. I podobnie co w przypadku tych dwóch aplikacji – wymaga dostępu do internetu. Jego przewagą jest jednak fakt, że będzie domyślnie działać w naszych smartfonach, w miejscu dotychczasowych SMS, bez konieczności jego dodatkowej instalacji.

 

Historia Rich Communication Services

Początki sięgają 2008 roku, kiedy to powstała pierwsza wersja RCS 1.0. w ramach prac organizacji standaryzującej GSMA. Na przestrzeni kolejnych lat powstały kolejne wersje tego standardu, aż do RCS 4.0 w lutym 2011 roku.

Z racji na fakt, że kolejne wersje pojawiały się bardzo szybko, Operatorzy nie byli w stanie świadczyć jednolitych usług w oparciu o ten standard. W związku z tym, grupa 5 największych telekomów na świecie, tzw. G5 (w skład którego wchodzą Deutsche Telekom, France Telekom, Telecom Italia, Telefónica i Vodafone), postanowiła uprościć niniejszy standard deklarując przy tym, że wspólnie wypracowana usługa zostanie przez nich uruchomiona. Wynikiem ich pracy było RCS-e 1.1, które ujrzało światło dziennie w kwietniu 2011 roku. RCS-e z jednej strony uprościło cały standard, z drugiej jednak dodało kilka nowości, m.in. możliwość uruchomienia rozmów grupowych (czaty). Wypracowany przez wielką piątkę RCS-e ponownie pod swoje skrzydła wzięło GSMA, które wydało trzy kolejne wersje (RCS-e 1.2, RCS-e 1.2.1 i finalnie RCS 1.2.2 w lipcu 2012 roku).

W kwietniu 2012 roku pojawiło się RCS 5.0, które oficjalnie zastąpiło RCS-e 1.2.2. Od tego czasu pojawiły się dwie kolejne aktualizacje udoskonalające nowy standard RCS 5.1 i RCS 5.2.

 

ZaLETY RCS

RCS jako nowy standard zastępujący klasyczne SMS’y, wnosi bardzo dużo zmian dla użytkownika, m.in.:

  • możliwość prowadzenia konwersacji grupowych (czatów);
  • możliwość przesyłania sobie plików pomiędzy użytkownikami (w tym oczywiście zdjęć bezpośrednio wyświetlanych we wiadomościach);
  • możliwość przeprowadzania wideokonferencji (streamu wideo) dzięki dostępowi do obiektywu telefonu;
  • automatyczne informowanie o odczytaniu wiadomości;
  • informowanie o lokalizacji, wysyłanie wiadomości z innych aplikacji itd…

 

KIEDY Standard STANIE SIĘ POWSZECHNY W POLSCE?

W Europie ze standardu powszechnie korzysta już kilka krajów, takich jak Włochy, Francja, Hiszpania, Czechy czy Węgry.

Kiedy dokładnie pojawi się w Polsce, w dodatku u wszystkich Operatorów? Tego niestety nie jesteśmy w stanie jeszcze precyzyjnie określić. Polskie telekomy wciąż przyglądają się niniejszemu standardowi, mając świadomość korzyści, które przyniesie ich Klientom. Być może nawet część z nich porzuci dotychczasowe komunikatory „powracając do SMS”, tak jak kiedyś zminimalizowali posługiwanie się SMS’ami na rzecz aplikacji dających znacznie większe możliwości. Czas pokaże, jak bardzo zależy na tym telekomom z polskiego podwórka.

  

KIEDY Standard POJAWI SIĘ W HOTSENDER?

To oczywiste! Jak tylko polskie telekomy udostępnią go swoim klientom, my udostępnimy go naszym Partnerom w ramach naszej platformy.

Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z naszą bieżącą ofertą pod adresem https://hotsender.pl

Najnowsze wpisy

Bądź na bieżąco!

Social Media