Minęły 24 lata od wysłania pierwszego SMS

M

Dokładnie 3 grudnia 1992 roku wysłany został pierwszy w historii SMS. Jego autorem był brytyjski inżynier Neil Papworth, który to krótką wiadomość tekstową o treści „Merry Christmas” skierował do dyrektora spółki Vodafone Richarda Jarvisa.

Pierwszy SMS nie był jednak takim, jakim znamy go teraz. Ówczesne telefony nie były do nich przystosowane, z racji tego, że wcześniej ta technologia nie istniała. Rewolucja dopiero miała nadejść. Został on wysłany z komputera stacjonarnego.

Pierwszym producentem, który wyprodukował telefon obsługujący SMS była Nokia.

 

SMS niezmienne od lat

Co bardzo ciekawe, mimo upływu niespełna ćwierćwiecza, SMS od początku funkcjonuje w praktycznie niezmiennej formie. Początkowo jego idea spotkała się z wieloma sceptykami…

Zdecydowanie nie przewidzieli oni, że tak szybka forma komunikacji krótkimi wiadomościami tekstowymi stanie się jedną z podstawowych form komunikacji międzyludzkiej, stawianą niemalże na równi z rozmowami telefonicznymi, czy nawet kontaktem face-to-face.

Każdego roku wysyłanych jest kilka biliardów SMS. Jak dotąd rekordowym rokiem był 2010, w którym to wysłanych zostało aż 6,1 biliarda SMS, czyli około 200 000 na minutę. W samej Polsce, w 2015 roku zostało wysłanych 51,9 miliarda SMS.

 

Co dalej z SMS?

Nie jest tajemnicą i niczym niezwykłym, że komunikatory internetowe zaczęły wypierać SMS. Jeżeli możemy do kogoś napisać przez Messengera lub Skype, bardzo często go wybierzemy zamiast tradycyjnego SMS – nawet, jeśli oferta od naszego operatora przewiduje bezpłatne ich wysyłanie.

Czy to jednak oznacza zbliżający się kres SMS?

Prawdopodobnie nie… A jeżeli tak, to bardzo powolny. Prawdopodobnie co najmniej drugie ćwierćwiecze musi upłynąć, by SMS był traktowany jako coś archaicznego. To wciąż coś, co zapewnia nam wygodę i nie jest zależne od naszego łącza internetowego.

W ostatnich latach dodatkowo bardzo wzmogło się komercyjne wykorzystanie takich wiadomości. Nie chodzi tu już nawet o same oferty przesyłane nam tą drogą. Spójrzmy chociażby na obecne systemy autoryzacji, np.  w bankach – prawie zawsze są one wykonywane za pośrednictwem SMS. Postęp chciał, że karty kodów jednorazowych zostały wyparte. Nie przewidujemy jednak, że doczekamy czasów, kiedy to bank kod autoryzacyjny wyśle nam za pośrednictwem Messengera. Możemy być pewni, że nawet jeśli SMSy wchodzą powoli na równię pochyłą, ich kres będzie następował bardzo powoli.

PS. A jeśli jakikolwiek bank kiedykolwiek wprowadzi funkcję wysyłania kodów autoryzacyjnych za pośrednictwem fb – obiecuję wydrukować ten artykuł i zjeść go 🙂

Najnowsze wpisy

Bądź na bieżąco!

Social Media