Rząd postawił już na masową komunikację SMS. A Ty?

R

10 sierpnia 2018 roku rząd przy współpracy z polskimi telekomami rozpoczął pilotażowe działania związane z wczesnym ostrzeganiem obywateli przed zagrożeniami.

 

Czym jest ALERT RCB?

ALERT RCB jest komunikatem wysyłanym przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa do obywateli naszego kraju znajdujących się na terenach objętym zagrożeniem. Wiadomość ta wysyłana jest za pośrednictwem jednej z najskuteczniejszych powszechnych metod komunikacji – SMS.

Sama idea informowania w ten sposób nie jest nowa – w 2015 roku rząd wstępnie porozumiał się z polskimi telekomami w zakresie nieodpłatnej możliwości informowania obywateli o nadchodzących niebezpiecznych sytuacjach. Dopiero jednak Nowelizacja Ustawy Prawo Telekomunikacyjne o której wspominaliśmy na naszym blogu HotPay przy okazji innych jej zapisów, pozwoliła na rozpoczęcie właściwych prac.

Oficjalnie Alerty RCB mają działać dopiero w grudniu . To, co dzieje się obecnie, to pierwsze testy niniejszego systemu. Patrząc na opinie internautów odnośnie tych testów – to całkiem dobrze, że są one prowadzone. Wiadomości dostało bowiem wielu obywateli, którzy nie znajdowali się na terenach objętych zagrożeniem. Ba, wielu z nich jest obecnie za granicą. Pojawiały się też problemu z samymi wiadomościami – niektórzy otrzymywali je niekompletne, a inni nie otrzymali wcale, chociaż powinni. Wszystko jednak wskazuje na to, że docelowo system będzie działać bardzo dokładnie.

 

dlaczego rząd postawił akurat na sms?

Tutaj odpowiedź wydaje się dość oczywista. Komunikaty radiowo-telewizyjne są skuteczne, jednak nie każdy korzysta z tego rodzajów mediów. Szczególnie podczas spaceru, czy zakupów. Problemem jest też brak możliwości sprofilowania przekazu bezpośrednio do osób na terenach zagrożonych. Albo wszyscy, albo wcale.

Co innego z telefonem. W chwili obecnej mają je nawet starsze osoby. Z SMS’ów potrafi korzystać prawie każdy. Prawie każdy człowiek telefon ma bezpośrednio przy sobie, często spoglądając na niego nawet wtedy, kiedy żaden dźwięk ani wibracja go do tego nie zmusza.

 

statystyki odnośnie sms w polsce

  • na niespełna 40 milionów obywateli, w Polsce mamy aż 52 mln aktywne karty SIM
  • 95% użytkowników telefonów komórkowych odczytuje otrzymywane wiadomości SMS
  • 98% z nich robi to w ciągu pierwszych 2 minut!
  • średni czas pomiędzy zauważeniem wiadomości SMS, a jej odczytaniem wynosi zaledwie 5 sekund
  • 150 razy dziennie średnio każdy z nas sięga po telefon w ciągu dnia

 

Rząd rozumie korzyści z masowych wysyłek SMS. A Twój biznes?

Abstrahując od naszych preferencji politycznych, wszyscy względnie zgodnie możemy przyznać, że chyba żaden rząd nie jest znany z trzymania ręki na pulsie pod kątem nowych technologii. Żaden też nie słynie z racjonalnego, optymalnego wydawania publicznych pieniędzy.

Mimo to jednak RCB całkiem logicznie postawiło na masową wysyłkę SMS, widząc jak skuteczne jest to narzędzie.

A teraz zastanów się, czy Twojemu biznesowi nie przydałaby się podobna usługa?

Jeśli tak – wiecie gdzie nas szukać 😉

Najnowsze wpisy

Bądź na bieżąco!

Social Media